فواید هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم

در این تالار در رابطه با مباحث مربوط به خود هیپنوتیزم گفتگو میشود.
قوانین انجمن
هرگونه تبلیغ ممنوع میباشد.
ارسال پست
sajjad2017
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه 18 بهمن 1399, 12:04 am

فواید هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم

پست توسط sajjad2017 »

حتما در مورد هیپنوتیزم و کارهای مختلفی که میتونه براتون انجام بده زیاد شنیدید. حتی برخی میلیون ها تومن خرج میکنن تا خودشون رو به دست هیپنوتیزم درمان گران بسپارن تا مشکلاتشون حل بشه و خوشبختانه در بیشتر مواقع هم این کار موفقیت آمیز هست.

اونهایی هم که به هیپنوتراپ دسترسی ندارن خودشون میتونن هنر خودهیپنوتیزم رو یاد بگیرن و خودشون رو به عالم خلسه وارد کنن و با تکرار تلقینات مناسب و تصویرسازی های صحیح به اهداف خودشون برسند.

اما هیپنوتیزم چه کارهایی میتونه برای ما انجام بده؟ فواید هیپنوتیزم چی هست و چرا این قدر در حوزه های مختلف از علوم معنوی گرفته تا درمانی کاربرد داره و حتی روانشناسان و روانپزشکان و پزشکان زیادی به طی کردن دوره های تخصصی اون میپردازن؟


هیپنوتیزم میتونه بازه های وسیعی از ابعاد وجود انسان از حواس، ادراک و افکار گرفته تا رفتارها و وضعیت جسمی رو کنترل کنه. هنوز هم با وجود پیشرفت علم مکانیسم دقیق هیپنوتیزم در هاله ای از ابهام باقی مونده. این علم ارزشمند از هزاران سال پیش توسط تمرین کنندگان روحی برای ورود به عالم خلسه و حتی در بین نظامیان باستان برای تخفیف درد در هنگام قطع عضو هم استفاده میشده. بنابراین کسی روی این علم سر قفلی نزده که بگه فقط مربوط به فلان حوزه هست. فقط بحث کارهای درمانی اون هست که مربوط به شاخه پزشکی و روانپزشکی میشه وگرنه استفاده از اون برای هر کسی در امورات مختلف آزاد هست چون از خواص درونی و طبیعی هر انسانه و علمیه که نسل به نسل به جهان امروز رسیده و در سراسر دنیا به صورت گسترده توسط کثیری از افراد تمرین میشده.

البته گاهی این علم ارزشمند به خرافات هم آغشته شده و برای مثال از اون برای یادآوری زندگی های گذشته که خیلی از ادیان به اون اعتقادی ندارن استفاده میشه. طبق تحقیقات گسترده ای که در این زمینه صورت گرفته افرادی که ادعا میکنن زندگی قبلی خودشون رو در هیپنوتیزم دیدن تنها حاوی اطلاعات غلط و بی پایه بوده و حتی نتونستن کودکی خودشون رو به درستی به یاد بیارن. مغز میتونه هزاران حافظه کاذب و دروغین رو (درست مثل خواب دیدن) برای ما در طی هیپنوتیزم بسازه و به اشتباه فکر کنیم که اطلاعات واقعی بودن.

در زیر قصد داریم که تعدادی از فواید هیپنوتیزم رو به صورت واقع گرایانه بررسی کنیم. این فواید در مورد خودهیپنوتیزم هم صادق هستن:


فایده هیپنوتیزم در داشتن خواب بهتر
اگر خیلی از بیخوابی رنج میبرید یکی از دلایل اون مشغولیت ذهن و گفتگوی درونی هست. با ورود به حالت خلسه از میزان این گفتگوها و نزاع های ذهنی کمتر میشه و شما رو برای خواب راحت آماده تر میکنه. همچنین هیپنوتیزم باعث افت امواج مغزی به سمت امواج مغزی مناسب برای خواب دیدن می شه. در واقع وقتی خلوت ذهن و تمرکز فکری بالا بره خوابیدن هم به سراغ فرد میاد.

انواع خودهیپنوتیزم های مختلفی برای القای خواب در افراد وجود داره و معمولا از هر ده نفر، نه نفر اونها از این شیوه برای به خواب رفتن سریع راضی بودن.


فایده هیپنوتیزم در کاهش درد
وقتی شما وارد سطوح عمیقی از هیپنوتیزم میشید درکتون از درد خیلی فرق میکنه. در واقع خلسه کاری میکنه که واکنشهای فیزیولوژیکی درک درد در شما دستخوش تغییر بشه. این جنبه از هیپنوتیزم توسط پزشکان مورد توجه زیادی قرار گرفته و برای مثال دندان پزشکان برای افرادی که قادر نیستن تحت درمان عادی قرار بیگیرن از هیپنوتیزم برای بی حسی و عدم درک درد استفاده میکنن. همچنین نمونه های مختلفی از زایمان های طبیعی بدون درد توسط هیپنوتیزم هم گزارش شده. در ابتدای مقاله هم گفته شد که در گذشته در بین سربازان، از هیپنوتیزم برای سرکوب درد ناشی از قطع عضو استفاده میشده است.


فایده هیپنوتیزم در کاهش وزن
یکی از روشهای لاغری و کاهش وزن در افرادی که مبتلا به چاقی خصوصا از نوع پرخوری عصبی هستن استفاده از هیپنوتیزم است. در واقع با کمک هیپنوتیزم، میل فرد به خوردن غذای زیاد و هوس میل غذاهای ناسالم کاهش پیدا میکنه. همچنین اگر منبع پرخوری به خاطر مبارزه با استرس و اضطراب باشه با هیپنوتیزم میشه کاری کرد که اون اضطراب ها و سرکوبشون توسط خوردن کاهش پیدا کنه و شرطی شدگی به سمت دیگه ای بره. همچنین فرد یاد میگیره ذات خودش رو طوری تنظیم کنه که هر چیزی که دید رو نخوره و با اعتماد به غریزه خودش به سمت غذاهای سالم و کافی بره.


فایده هیپنوتیزم در درمان ترس و اضطراب
کسانی که دچار استرس و اضطراب و فوبیا هستن معمولا هیپنوتیزم در طی چند جلسه میتونه اونها رو درمان میکنه. در واقع هیپنوتیزم میتونه قطب مخالف اونها که آرامش و ریلکس بودن هست رو بیاره و بنابراین تنش از میان میره. کم کم شخص کنترل درونی روی ترسها و نگرانی ها و عواملی که موجب ایجاد اون میشن پیدا میکنه و با شناسایی علت و ریشه ترس، میاد یک جایگزین واقع بینانه و بهتری رو انتخاب میکنه. برای مثال اگر شما از حرف زدن در جمع میترسید و به خودی استرس دارید در طول جلسات درمان با هیپنوتیزم از شما خواسته میشه که اول علت ترستون رو پیدا کنید. آیا ترس از مسخره شدن دارید؟ اگر در برابر جمع باستید چه اتفاقی میفته؟ سپس یک واکنش بهتری به جای استرسی شدن به شما یاد میده و مثلا میگه که نفس راحت بکشید و دلیل حضورتون در جمع رو پیدا کنید. شاید اونجا هستید تا حرف ارزشمندی رو بزنید و بقیه رو آگاه کنید بنابراین نه تنها دلیلی برای ترس از مسخره شدن وجود نداره بلکه باید به خودتون افتخار کنید. همه این ها در عالم هیپنوتیزم بررسی میشه و ضمیر ناخودآگاه رو مجددا شرطی میکنه.فایده هیپنوتیزم در ترک عادات منفی
افرادی که دچار عادات منفی و مخرب هستن (مثل کشیدن سیگار، جویدن ناخنها و …) میتونید هیپنوتیزم رو به عنوان یکی از راه حل های درمانی خودشون انتخاب کنن. معمولا میل افراد به این مواد خطرناک و مضر در طی درمان با هیپنوتیزم کاهش پیدا میکنه و شخص الگوهای رفتاری بهتری رو جایگزین اونها میکنه. همچنین اگر بروز اون عادات منفی به خاطر هیجانات و استرسها باشه در این صورت با حذف اون اضطراب و استرسها خود به خود میزان بازگشت به عادات منفی هم کمتر میشه.


هیپنوتیزم و ورزش
قهرمانان ورزشی چون تایر وودز و مایکل جوردن از هیپنوتیزم برای بهبود فعالیت های ورزشی خود استفاده کرده اند. ورزشکاران با کمک هیپنوتیزم میتوانند فضای واقعی مسابقه و تمرینات رو در ذهنشون بازسازی کنند و راندمان این کار تقریبا مشابه زمانی هست که واقعا در فضای حقیقی تمرین کرده باشند. همچنین هیپنوتیزم باعث میشه که فرد افکار منفی و استرس رو در هنگام ورزش و مسابقه کنار بذاره و با ذهن و جسم ریلکس تری به تمرین بپردازه. تمرینات ذهنی ورزشی در هیپنوتیزم باعث افزایش اعتماد به نفس، توانایی ها و مهارت فرد میشه.


هیپنوتیزم و افزایش حافظه
اگر محصل یا دانشجو هستید و نیاز دارید که به سهولت مطالب درسی رو حفظ کنید در این صورت هیپنوتیزم میتونه کمک زیادی به شما بکنه و در پست هیپنوتیزم برای تقویت حافظه در این مورد بیشتر صحبت شده.
ElaheRabbani
پست: 46
تاریخ عضویت: جمعه 3 بهمن 1399, 11:12 pm

Re: فواید هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم

پست توسط ElaheRabbani »

دوست گرامی پیشنهاد میکنم که مطالب رو کمی کوتاه تر بنویسید و اون رو تو چندتا پست قرار بدید که انقدر طولانی نباشه چون بنظرم کمی خسته کننده میشه و اینجوری زحمتتون کمتر دیده میشه. بااحترام
ارسال پست