راه های تقویت خود آگاهی؟

در این تالار در رابطه با مباحث متافیزیک عمومی گفتگو میشود.
قوانین انجمن
هرگونه تبلیغ ممنوع میباشد.
ارسال پست
Parsa
پست: 218
تاریخ عضویت: جمعه 3 بهمن 1399, 10:35 pm

راه های تقویت خود آگاهی؟

پست توسط Parsa »

فواید تقویت خودآگاهی

۱- بالا بردن خودآگاهی باعث می شود که ما در کارهای خود بازدهی بیشتری داشته باشیم، خود را بیشتر قبول داشته باشیم و برای پیشرفت خود تلاش های مثبت کنیم.
۲- خودآگاهی پیشرفته به ما این امکان را می دهد که چیزها را از دید دیگران هم نگاه کنیم، خود کنترلی را یاد بگیریم و عزت نفس و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم.
۳- خودآگاهی می تواند به گرفتن تصمیمات بهتر کمک کند.
۴- خودآگاهی به ما کمک می کند تا در کار خود موفقیت آمیزتر عمل کنیم، روابط بهتری با کارمندان داشته باشیم و در نتیجه شاهد پیشرفت شغلی باشیم. این در مورد ارتباطات خانوادگی نیز صادق است.
بهبود خودآگاهی می تواند روی تمام ابعاد زندگی ما تاثیر مثبت بگذارد. در زیر، نمونه تجربه کسی که دارای خودآگاهی بالا است و روی آن کار کرده است آورده شده است:

لورا دارای اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار پایین است که موجب شده علائم افسردگی نیز در او دیده شود. او احساس خوبی نسبت به خود ندارد و موقعیت های خوب شغلی را نیز از ترس اینکه نکند در آنها موفق شود رد می کند. او با یک روان درمانگر شروع به کار کرد تا بتواند خودآگاهی خود را تقویت کند. وقتی اولین موقعیت شغلی خوب را پیدا کند ابتدا می خواست آن را رد کند ولی روان درمانگر او گفت به جای ترس بیهوده از پذیرش کار، از خود بپرسد چرا از این موقعیت می ترسد؟ چه چیزی باعث نگرانی او می شود و نقاط ضعف و قوت او برای پذیرش این کار چیست؟ لورا با کمک این سوالات و تکنیک های دیگر افزایش خودآگاهی توانست بر ترس و نگرانی بیهوده خود غلبه کند و به جای اینکه از خود بپرسد “اگر شکست بخورم چه؟” از جمله “اگر موفق شوم چه” استفاده کند.

تقویت خودآگاهی
راه های تقویت خودآگاهی
۱- گذراندن وقت بیشتر با خود

به سختی می توان خودآگاهی را در شرایطی که مدام به دیدن تلویزیون، وقت گذرانی با دوستان و یا چسبیدن به تلفن همراه مشغول هستید تقویت کنید. بنابراین اجازه دهید برای اوقاتی با خود خلوت کنید و از حواس پرتی های بیرونی به دور باشید. سپس تمرینات زیر را انجام دهید.
۲- تمرین مراقبه

سعی کنید با خود در لحظه حال حضور داشته باشید و بدون قضاوت، افکار خود را تماشا کنید. با این کار نه تنها با افکار خود آشنا می شوید بلکه می توانید روی اهداف خود در لحظه حال متمرکز شوید. دفعه بعد که در انجام کاری خسته شدید از این مراقبه استفاده کنید و بررسی کنید ببینید چه افکاری در سر شما وجود دارد؟ چه حسی دارید؟ چه مقاومت های درونی مشاهده می کنید؟
۳- نوشتن افکار

نوشتن به شما اجازه می دهد تا به روشنی افکار و احساسات خود را بپذیرید و با آنها آشنا شوید. این کار به کشف ارزش ها، خواسته ها و چیزهایی که مناسب شما هستند کمک می کند. نوشتن همچنین این فایده را دارد که ببینید چه چیزهایی را واقعا نمی خواهید و برای شما مهم نیستند و یا دیگر کار نمی کنند.
۴- پرسیدن از افراد مورد اعتماد

همان طور که دید ما از درون به خود مهم است گرفتن فیدبک و نظرات بیرونی هم کمک کننده است. از خانواده و دوستان نزدیک خود بپرسید که چه فکری در مورد شما می کنند. از آنها بخواهید شما را توصیف کنند. به چیزهایی که می گویند فکر کنید و البته فقط به نظرات یک نفر اکتفا نکنید و سخنان مجموعه ای از افراد را در مورد خود کنار هم بگذارید تا به یک نتیجه گیری برسید. در آخر نیز به یاد داشته باشید که باورهای درونی و احساسات شما بیشترین اهمیت را دارند.
خدایا شکرت🖐
ارسال پست